Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Sistemleri

Electricity

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Sistemleri

Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri, güneş enerjisinden elde ettiği enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Bu sistemle karavanlarınızda aydınlatmayı sağlayabilirsiniz. Ayrıca karavanda kullanacağınız tüm elektrikli cihazların çalışması için yeterli enerji kaynağı oluşturur.

Elektrik şebekesinin olmadığı alanlarda, şebekeden bağımsız (Off-Grid) sistem kullanılmaktadır. Bu sistem de karavanlar için ges (güneş enerjisi sistemleri) bataryaları vardır. Gündüz panellerden elde edilen elektrik enerjisini kullanabilir. Ayrıca aynı anda bir sonraki günlerde (depoladığınız enerjiye göre değişmektedir) kullanmak üzere elektrik enerjisini üretmenize yarar.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi

Neden Güneş Enerjisi?

fe 2 1 1

Ücretsiz Güneş Enerjisi

Güneş enerjisi, sınırsız ve ücretsiz bir enerji kaynağıdır.

sr 2 3 1

Elektrik Kesintisi Yok

Off-Grid ve bataryalı sistemler ile yaşanan elektrik kesintilerinden etkilenilmez.

sr 1 3 1

Devlet Alım Garantisi

Mahsuplaşma Yasası sayesinde, üretilen enerjinin fazlasını devlete satılabilir.

price 1 1 1

Güneşlenme Süresi

Ülkemizin coğrafi olarak yoğun güneş alabilen bir konumda olması güneş enerjisi sistemlerinin kullanımını avantajlı kılar.

sr 1 5 1

Her Alanda Kullanım

Elektronik cihazlar, beyaz eşyalar, aydınlatmalar gibi elektrikle çalışan her türlü cihaz için enerji sağlanır.

price 1 4 1

Her Mevsim Kullanım

Yaz- kış, fark etmeksizin gün ışığı alınabildiği sürece elektrik de üretilebilir.

Ücretsiz Keşif

Türkiye'nin neresinde olursanız olun bizimle iletişime geçin, güneş enerjisi sistemleri hakkında size ayrıntılı bilgi sunalım.

Kadim Enerji

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Panelleri Nereye Kurulur?

Karavanın Çatısı

Güneş panellerini karavanın çatısına monte etmek, güneş enerjisini en verimli şekilde yakalamanızı sağlar. Bu, panellerin yüzeyine doğrudan güneş ışığı almasını sağlar.

Taşınabilir Paneller

Karavanınızın çatısına sabit paneller yerine taşınabilir güneş panelleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, konum değiştirdiğinizde panellerinizi yeniden ayarlama olanağı sağlar.

Yan Paneller

Karavanınızın yan panellerine veya yan şasilerine de panelleri monte edebilirsiniz. Ancak, panellerin bu konumda daha fazla gölge alma riski vardır, bu nedenle güneş ışığına daha az maruz kalabilirler. Ayrıca, karavanınıza daha fazla yük eklememeye dikkat etmelisiniz.

Tavan Üstü Sehpalar

Bazı karavanlar, tavan üstü sehpalar veya çadırlarla donatılmıştır. Bu tür bir sehpada güneş panellerini monte etmek, ekstra depolama alanı ve karavanın üst kısmında güneş panellerine erişim sağlar.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi

Güneş Panelleri Karavana Nasıl Kurulur?

Güneş enerjisi panelleri, karavanın çatısına monte edilir. Güneş panellerinin karavanın çatısına monte edilmesi güneş ışınlarından en iyi şekilde faydalanmayı sağlar. İyi bir montaj ile karavanın istendiği yere park edilebilmesi güneş enerjisinden en yüksek düzeyde faydalanma avantajını sağlamaktadır. Bu anlamda karavan güneş enerjisi sistemlerinde en verimli şekilde yararlanılan alanların başında gelmektedir.

Güneş panellerinin karavana kurulumu ise şu aşamalardan oluşur:

 1.  Güneş panellerinin araca kurulumu:Karavanın çatısının güneş panellerini taşıyabilecek en uygun noktası belirlenir ve montajı gerçekleştirilir. Paneller, güneşi en iyi görecek şekilde şekilde ayarlanır. Paneller, yüksek verimlilik için mümkün olduğunca güneşi doğrudan görecek şekilde monte edilir.
 1. İnverter cihazının aracın uygun yerine sabitlenmesi:güneş panellerinde oluşan enerjiyi kullanabilceğimiz elektrik enerjisine dönüştüren cihaz aracın içinde uygun bir yere monte edilir. Cihaz, ortalama 20-30 cm boyutundadır.
 2. Akü: Standart araç akülerinin olduğu aküdür. Sistemin çalışmasını sağlayan enerjiyi üretir. Aracın içinde uygun bir yere yerleştirilir.
 3. Kabloların yerlleştirilmesi: Kurulum tamamlandıktan sonra, panellerin kabloları bağlanır. Kablolar sistemi çalıştırır vaziyete gelmesi için; paneller, inverter, akü ve regülatör arasında akım geçişini sağlar. Bu, elektrik akımının doğru bir şekilde akmasını sağlayacaktır.

Yukarıda paylaşılan açıklamalar karavanlar için güneş enerjisi sisteminin kurulum aşamalarıdır. Şirketimiz kurulum ile ilgili tüm hizmetleri sunmaktadır. Sistemin boyutu ve kapasitesi değişebilmektedir. Bu, karavanın enerji ihtiyacına ve karavan sahibinin bütçesine bağlı olarak ekiplerimizin tarafından belirlenir.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Sistemleri Hangi Parçalardan Oluşur?

 • Güneş panelleri: Güneş panelleri, güneş ışığını elektrik enerjisini oluşturmak üzere enerji kaynağını oluşturan cihazlardır.
 • Regülatör: Güneş panellerinden gelen enerjiyi aküye ileten ve gerektiğinde sistemin çalışmasını durduran bir cihazdır.
 • Inverter: Inverter (dönüştürücü), güneş ışınlarının güneş panellerine temas etmesiyle oluşan DC elektriğini evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisine (AC elektriğine) dönüştüren cihazdır.
 • Akü: Sistemin çalışmasını sağlayan enerjiyi üretir.
 • Kablolar: Güneş panellerini, inverteri ve diğer bileşenleri birbirine bağlamak için kullanılan kablolar.

Nasıl Çalışıyoruz?

Keşif Çalışması

1

Güneş enerjisi sistemi kurulmak istenen mekân derinlemesine incelenir ve potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için kullanıcıların enerji ihtiyaçlarına özel çözümler sunulur.

Fizibilite Çalışması

2

İklim koşulları, maliyet ve teknik altyapı detaylı şekilde değerlendirilerek sürecin nasıl yürütüleceğine dair strateji geliştirilir.

Resmî Başvurular

3

Gerekli tüm izinleri, belgeleri ve onayları almak için yetkililerle iletişim kurulur ve sonrasındaki süreç takip edilir.

Sistemin Tam Kurulumu

4

Yüksek kaliteli güneş panelleri ve ekipmanlar kullanılarak güneş enerjisi sisteminin tam kurulumu gerçekleştirilir. Böylece maksimum verimlilik ve dayanıklılık sağlanır.

Sürekli İzleme ve Kontrol

5

Panel temizliği, bağlantı kontrolleri ve diğer bakım işlemleri periyodik olarak yapılarak sistemin maksimum verimlilikte çalışması sağlanır.

Düzenli Temizlik, Bakım ve Gerekli Onarımlar

6

Panel temizliği, bağlantı kontrolleri ve diğer bakım işlemleri periyodik olarak yapılarak sistemin maksimum verimlilikte çalışması sağlanır.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi

Karavanlar İçin Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretir?

Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri, güneş panelinin yüzeyine ulaşan güneş ışınlarını enerjiye (DC elektriği) dönüştürür. Elde edilen bu elektrik sonrasında inverter cihazında evlerimizde kullandığımız elektrik enerjisine (AC elektriği) dönüştürülür. Elde edilen bu enerji kullanıma hazırdır.

Güneş enerjisi sistemleri ile üretilen bu enerji aynı zamanda depolanabilir. Yani karavanlar için güneş enerjisi sistemleri ile aynı gün elektrik enerjisini kullanabilirsiniz. Bununla birlikte daha sonra istediğinizde kullanmak üzere depolayabilirsiniz.

Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri elektrik üretimi için sadece güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Gündüz aydınlık ortamın olması yeterlidir. Güneşin fazla olduğu günlerde daha fazla enerji üretme imkanı elde edersiniz. Fakat bulutlu havada bile enerji üretme imkanına sahipsiniz. Bu açıdan bakıldığında, için güneş enerjisi sistemlerinin oldukça fazla maddi kazanç getireceği görülmektedir.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Sistemlerinin Avantajları

 • Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri ile seyehatlerinizi daha özgür bir şekilde yapabileceksiniz. Depolama özelliği ile uzun seyehatlere çıkabilrsiniz. Özellikle, kamp alanlarında enerji ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabileceksiniz.
 • Karavanlar için güneş panelleri, gürültülü ve marsaflı olan jeneratörlere ihtiyaçtan kurtarır sizi. Doğaya zarar vermeden, tatilinizi yaptığınız doğa ortamının sakinliğinin tadını çıkarma imkanı sunar.
 • Gündüz depolanan elektrik enerjisi ile jeneratörlerin rahatsız edici yüksek gürültüsünden kurtulacaksınız.
 • Karavanlar için güneş enerjisi sistemlerinin sunduğu özellik çok önemlidir. Çünkü şehrin gürültüsünden uzaklaşıp çıktığınız tatilde doğanın rahatlatıcı sakinliğinin tadını çıkaracaksınız.

Karavanlar İçin Güneş Enerjisi Sistemlerinin Gürültüsüz Elektrik Enerjisi Ürtmesinin Karavan Sahiplerine Şu Avantajları Sağlar;

 • Kamp alanında veya karavanınızı nereye park ederseniz edin! Çevrenizdeki insanları rahatsız etmez. Ayrıca gece dilediğiniz saate kadar elektrik enerjisini kullanabilme imkanı sunar
 • Karavanda erken uyumak isteyen arkadaşınızın konforu için oldukça önemlidir
 • Gittiğiniz doğa ortamının sakinliğini gece-gündüz fark etmeksizin yaşamanıza imkan tanır
 • Gürültüden uzak, huzur bulmak için yaptığınız karavan kamplarını yanınızdakilerle sakin bir sohbet ortamında geçirebilirsiniz. Tabi ki doğanın tadını çıkarmanızı sağlar
 • Güneş enerjisi sistemleri sessiz çalışır. Bu nedenle karavan ile yapılan kampların eğlence programlarında kurulan müzik sistemlerinin sesinin kaliteli işitilir. Ve kurulan alana müziğin en iyi şekilde yayılmasını sağlar
 • Güneş enerjisi sistemleri, elektrikli cihazların çalışmasını sağlar. Öte yandan bunu daha az enerji harcamakla yapabilme imkanı sunar.
 • Karavan sahipleri, güneş enerjisi sistemlerinin ürettiği enerjiyi sistemin pilleri ile depolayabilir. Elektrik enerjisini istedikleri zaman kullanabilirler. Güneş enerjisi sistemlerinin sağladığı bu özellik; geceleri veya bulutlu günlerde de enerji ihtiyacı için oldukça önemlidir.

Ev ve Meskenler için güneş enerjisi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Karavanın çatısı dayanıklı olsa bile ise karavan sahibi tek başına kurulumu yapamayabilir. Araç hareket halinde olacağı için sistemin profesyonel bir ekip tarafından kurulması gerekmektedir.
Sistem boyutu ve kapasitesi değişebilir. Karavanın enerji ihtiyacına ve karavan sahibinin bütçesine bağlı olarak belirlenir. Maliyet, karavanın içerdiği elektronik cihazlara ve karavan sahibinin bütçesine bağlı olarak değişebilmektedir. Zira güneş paneli sayısı hem karavanın büyüklüğüne göre hem de enerji ihtiyacına göre değişmektedir.

Karavanlar için güneş enerjisi sistemlerinin her bir parçası ağır cihazlardır. Bununla birlikte her araca uygun şekilde monte edilir. Cihazlar iyi bir montaj sonrasında aracınızın hızını veya seyahat kalitenizi olumsuz etkilemeyecektir.

Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri uzun süreli kamplarda size avantaj sağlayacaktır. Zira depolama özelliği olan sistemin aynı gün hem elde edilen enerjiyi kullanmanıza hem de bir sonraki günlerde kullanmanıza olanak sağlar. Karavanlar için güneş enerjisi sistemleri sadece güneş ışınlarıyla enerji üretip depolamaz. Bulutlu havalarda da enerji üretip depolayabilmektedir. Sistemin enerji üretmesi için aydınlık ortam olması yeterlidir. Sistem bu özelliği ile günlük enerji ihtiyacınızı karşılar. Eğer daha fazla elektronik cihaz çalıştırmak istiyorsanız, ek güneş paneli ile daha fazla enerji üretimi mümkündür.

  Bize Ulaşın

  Ücretsiz Keşif
  Hemen Ara